Mała kuchnia- jak sobie pomóc?

Jest wiele prawdy w twierdzeniu, że kuchnia jest sercem domu i że najciekawsze rozmowy prowadzi się właśnie w niej, przy jakimś smacznym posiłku. Niestety nie każdy z nas ma szczęście posiadania kuchni o metrażu salonu, w której jest miejsce dosłownie na wszystko. Czy małą, wąską typowo „blokową” kuchnię można pokochać? Tak, można, ale wcześniej trzeba ją mądrze urządzić!

Co więc zrobić?

Przede wszystkim mądrze zaplanować. To prawda, że w bloku nie mamy zbyt wielu możliwości, ale warto się zastanowić nad poniższymi pomysłami:

  1. Otwórz kuchnię na salon. Prawdę mówiąc jest to rozwiązanie możliwe w wielu przypadkach, nawet w blokach. Niekiedy, aby uzyskać taki efekt, trzeba „poświęcić” jeden pokój, ale zyskujemy nową, dużą przestrzeń, która może pełnić nowe funkcje. Optycznie kuchnia bardzo zyskuje, a my możemy w końcu urządzić małą jadalnię tuż przy kuchni.

  2. Zrezygnuj z zabudowy pod sam sufit. Takie wysokie zabudowy są na pewno praktyczne, pomieszczą naprawdę wiele najróżniejszych rzeczy. I wydawałoby się, że będą więc idealne dla małej i wąskiej kuchni. Niestety, taka niekończąca się zabudowa wizualnie zawęża pomieszczenie.

  3. Wyposaż kuchnię w niskie szafki, a nad nimi zawieś półki. Mogłoby się wydawać, że niskie szafki wyszły już mody. Jednak w małych i wąskich kuchniach okazują się być najlepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki nim pomieszczenie optycznie się powiększa.

  4. Jeśli masz wąską kuchnię, zabudowę kuchenną rozplanuj w kształcie litery L. Zyskasz pewną część przestrzeni po drugiej stronie.

Okazuje się więc, że i małą kuchnię można ciekawie urządzić, praktycznie rozplanować i po prostu pokochać.

Tagi: